Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Úvod a víno k pokrmům krevní skupiny 0

Nemohl jsem si nevšimnout v poslední době „moderních“ a „zaručených“ výživových poraden. Co jíst, co pít. Kolik jíst, kolik pít. Jak jistojistě zhubnout. Jak být stále zdráv a jak žít déle, než všichni moji přátele. Trochu k pousmání, ale také k zamyšlení. O tom, že vyznávám staré dobré moudro „VŠEHO S MÍROU“ psát nebudu. Stejně mi to nikdo nevěří.
Co mě však zaujalo, byl článek o jídle podle krevních skupin. Proto jsem se rozhodl podívat této vědě na zoubek. Na internetu opět obrovská záplava různých teorií. Proplul jsem tím mořem informací se snahou zachovat si zdravý rozum a řekl si „A CO VÍNO A KREVNÍ SKUPINY“! Nic. Pár obecných informací o bílém a červeném. Ale to nám milovníkům vína a dobrého jídla nestačí! Podle spousty studií významných lékařů a univerzit je nesporné, že pití (i střídmé) má blahodárný vliv na naše zdraví. I kdybychom pominuli nějaké odborné studie jen to, že nám víno zvedne náladu a vyplaví stres stačí ke zlepšení kvality života 🙂

Ale zpátky ke krevním skupinám. Nejznámější se zdá být práce doktora Petera D’Adama na které něco je. Logicky popisuje jak krevní skupiny vznikaly, ve kterých oblastech a jaké době. Lidé tehdy jistě něco museli jíst a podle toho co v dané oblasti rostlo a žilo se dá blíže určit, jaká strava je určité krevní skupině nejbližší. Netvrdím, že budu ode dneška jíst a pít pouze to, co mi moje skupina dovolí, ale někde vzadu v hlavě si to uložím. A třeba až se nebudu moci rozhodnout co si dát k večeři, najdu inspiraci v této teorii a budu šťastný, že dobře jím, piju a ještě dělám něco pro zdraví. Konečně zdravý život podle mého gusta.

Krevní skupina 0
O krevní skupině 0 lze říct, že je masožravá. Lidem s touto krevní skupinou dělá maso dobře a jejich organismus ho má často zapotřebí. To ovšem neznamená, že mohou tito lidé jíst jakýkoliv druh masa. Tedy jíst cokoliv samozřejmě mohou. Ale ne všechno jim prospěje. Mezi nejvhodnější masa patří hovězí.

Hovězí maso se hodí k vínu naprosto perfektně! Ale pozor! Zde je namístě vybíravost. Protože ke steaku se hodí jiné víno a dejme tomu, k hovězímu guláši jiné. Také hodně záleží na tom, jak maso připravíme a jak ho okořeníme. Vyhlášené, grilované steaky z argentinského masa apod., ke kterým bylo použito minimální množství omáček i příloh, si výborně rozumějí se silnými, výraznými víny s tříslovinami. Nemusíte se obávat ani vín, které obsahují víc než 14% alkoholu, či velkých vín, jejichž domovem je Bordeaux nebo Toskánsko.

Dobře udělá i ten, kdo si zvolí vína pocházející z Argentiny a Chile. Takovými víny jsou Cabernet a Malbec, případně Carmenere. Pokud si však uvaříte hovězí po burgundsku nebo tradiční, český gulášek, zapijte je vínem s vyšší kyselinou a jemnějšími tříslovinami, jako je například Pinot Noir nebo vína z celého Burgundska. Nemusíte ale mermomocí pro vhodné víno jezdit do zahraničí. Stačí navštívit Moravu a vybrat si nějaké červené víno. Dostanete-li chuť na hovězí pečeni nebo budete-li si chtít toto maso víc okořenit, pak si k němu nalijte Syrahu nebo moravské Zweigeltrebe.

Telecí maso rovněž dělá dobře osobám krevní skupiny 0. Stejně jako u hovězího, i tady záleží na úpravě. Při lehčích úpravách je dobrou volbou víno růžové nebo bílé, například Veltínské zelené, Rulandské bílé. Podáváme-li maso s omáčkou, jde už o úpravu hutnější a je lepší zvolit víno červené, třeba Cabernet Sauvignon. V případě, že je omáčka jemnější, je Veltínské červené rané, jehož obsah kyselin je malý, to pravé.

Dalšími prospěšnými masy pro krevní skupinu 0 je skopové a zvěřina. Skvělým nápojem k těmto druhům masa je opět červené víno. Toto víno by však mělo disponovat bohatou tříslovinou. Takovým vínem je již zmíněné Cabernet Sauvignon a André. Skopové vám bude chutnat i s Frankovkou, či Neronetem. Také jehněčí si mohou lidé krevní skupiny 0 dopřávat bez obav a zapíjet je zralým červeným vínem, které má v povaze lesní ovoce. Mluvíme zde o Rulandském modrém nebo Svatovavřineckém.

Ačkoliv játra možná nepatří k oblíbeným pochoutkám lidí. Bez pochyby se najdou i takoví, kteří si ji, alespoň občas, rádi dají. Ideální pak je když tyto osoby mají krevní skupinu 0. A jaké víno je vhodné k játrům? K telecím lehčí červené. Játra husí se někdy objevují při stolování hned na začátku jako předkrm. Jedná se však o předkrm hutnější, který tvoří jakési spojení s aperitivem a servírují se k němu vína, která jsou od přírody sladká.

Pokud si z husích jater připravíte paštiku, doplňte ji sladkým bílým vínem. Dáváte-li přednost husím játrům grilovaným, mějte na paměti, že tato delikatesa se pyšní výraznou chutí. Je tedy vhodné spojit ji s vínem, jehož chuť je rovněž výrazná. Takovým vínem je botrytické víno. Komplex ovocných chutí bude díky uvedené kombinaci vyvážený. Je snad libo raději kachní játra? I k těm jsou vhodným nápojem vína botrytická, dále pak bílá, sladká, ledová, ale i slámová. Výběr je tedy skutečně velký.

Tak tedy dobrou chuť a na zdraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *