Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Ekologie a obaly

V poslední době velmi probíraná ekologie ve spojitosti s plastovými brčky a kelímky hýbe světem, avšak ne tím vinařským!!!

Novela vinařského zákona, která ve zkratce přikazuje prodejcům používat pouze „jednorázové znovuneneplnitelné obaly“ a to ideálně takzvané bag in boxy si z ekologie evidentně nic nedělá. Plastové pytlíky s plastovým ventilkem uložené do kartónové krabice jsou obrovskou ekologickou zátěží. Ano zde lobby předčilo přírodu. Pozornost se obrátila na kelímky a brčka – tam bylo lobby zase opačné, Bruselské. Nechci zde v žádném případě znevažovat úsilí o zrušení jednorázových plastových nádob a příborů, právě naopak. Jen jsem to použil jako příměr pro konání našich zákonodárců.

Pokud by všichni prodejci vína přešli na bag in boxy (a tak je tento zákon myšlen), vytvořili by až 520 tun  plastového a 1200 tun kartónového odpadu ročně. Je potřeba uvést, že zbytečného. Klasické nerezové sudy jsou k vínu šetrné a hlavně se dají používat stále dokola a nevzniká nový odpad!

K této novele se však vztahuje i spousta administračních povinností, což také moc na náladě nepřidá. Papírování a zase papírování.

A kvalita těchto bag in boxových vín?

Přinejmenším sporná. Existují cca tři velcí hráči, kteří boxy vyrábějí a plní. Výběr milovníků sudového vína se tedy podstatně zúžil. Nehledě na to, že Moravu už sehnat v boxech prakticky nejde.

Kde jsou ty časy, kdy jsme jezdili od sklípku ke sklípku a hledali malé vinaře s vlastním vinohradem. Objevovali skryté poklady a přiváželi na přilepšenou vám – našim zákazníkům. Do bag in boxu to vinař, který vyrobí pár set litrů ročně nedá. Do lahví taky málo kdo a do nerezových kegů mají obavy. Viz vinařský zákon. Prodají tedy raději úrodu už na vinici a vyrobí víno jen pro svou potřebu a přátele! Nějak se nám ta uvolněná, krásná a pohodová vinařská atmosféra z té naší Moravěnky ztrácí. To si přeci my – obyčejní milovníci vína nezasloužíme.

Jak tedy tyto úvahy uzavřít? Co říct závěrem?

Poněkud mi to bere chuť! Poctivě doma třídíme odpad. Snažíme se žít ekologicky. A pak se musíme, pokud chceme dále prodávat víno, podřídit tomuto neekologickému a nelogickému zákonu.

No nic. Mysleme ekologicky. Žijme zdravě a pijme dobrá vína. Nenechme si vzít tuto krásnou kultůru!

Takže vstříc lepším zítřkům a na zdraví

Karpecki Tomáš

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *