Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Víno a krevní skupina A a její strava – 2. část.

Luštěniny

Jak již bylo uvedeno v první části článku, lidem s krevní skupinou A dělají dobře rostlinné bílkoviny, které lze, mimo jiné, načerpat i z luštěnin. Je ale třeba si dobře vybrat, protože mezi luštěninami se najdou i takové, které mohou škodit. Hovořím o těch luštěninách, ve kterých se nachází lektin. Právě lektin patří totiž k faktorům, které mohou vyvolat cukrovku nebo obezitu. Luštěniny však může krevní skupina A konzumovat poměrně často, třikrát až šestkrát za týden. Kromě červené sóji, čočky a hrachu černookého jsou pro tyto osoby velice vhodné mnohé druhy fazolí jako fazole azuki, aduke nebo strakaté, či zelené fazole.

Pečivo

Chléb a pečivo může krevní skupina A konzumovat s klidem. Výjimkou jsou v tomto případě lidé s nadváhou nebo zvýšenou tvorbou hlenu. Těm celozrnná pšenice neprospívá. Nejlepší je nahradit tuto obilninu sójovou a rýžovou moukou. Zmíněná krevní skupina si může vybírat ze spousty druhů obilných zrn i těstovin. Stačí je však jíst dvakrát, maximálně čtyřikrát týdně a v přiměřeném množství. Na živiny, které lidé krevní skupiny A potřebují, jsou bohaté celozrnné výrobky. Je skvělé, když si lidé napečou koláče a pečivo sami, a použijí při tom ingredience, které budou co nejvíce čisté po biologické stránce.

Zelenina

Pokud jde o zeleninu, bez té se organismus osob, které mají krevní skupinu A, zkrátka neobejde. Ze zeleniny totiž jejich tělo čerpá minerály, enzymy a antioxidanty. Zeleninu je vhodné jíst co nejčastěji a pokud možno v přirozeném stavu. Syrová zelenina by se měla konzumovat dvakrát až pětkrát za týden, vařená třikrát až šestkrát a čtyřikrát až šestkrát by mělo dojít na sojové výrobky.

Na velké množství zeleniny bychom v tomto případě mohli nalepit štítek s nápisem „vhodná“, najdou se ale i takové druhy, na které by si krevní skupina A měla dát pozor. Například takové papriky a olivy představují zátěž pro citlivý žaludek. Dalšími látkami, na které je organismus těchto lidí citlivý jsou lektiny. Ty číhají na konzumenty v bramborách, batátech a zelí. Rajčata krevní skupině A rovněž nesvědčí. Zato takovou brokolici nebo mrkev, dýni, kapustu i špenát by si krevní skupina A rozhodně dopřávat měla, protože každá z těchto zelenin se může pochlubit antioxidačními schopnostmi.

Pokud krevní skupina A jí nebo přidává do jídla mnoho česneku, dělá jedině dobře. Česnek totiž působí antibioticky a imunomodulačně. Potravinou, kterou by se dalo považovat za jakýsi základ jídelníčku nebo případné diety osob krevní skupiny A, je tofu. Jedná se o výživově kompletní a plnohodnotnou potravinu, která navíc dovede i zasytit. Mnozí z vás jistě vědí, že tofu samo o sobě nemá žádnou chuť. Tudíž je nezbytná nějaká příprava, díky které zmíněná potravina nějakou tu chuť získá. Určitě se rozhodnete správně, když tofu přidáte k česneku, zelenině, zázvoru, sojové omáčce a osmahnete to všechno.

Ovoce

Také ovoce by se mělo objevovat na stolech lidí s krevní skupinou A poměrně často, třikrát za den. I v tomhle případě platí, že většina ovoce se hodí, ale lepší je si zvolit blumy a bobuloviny. Tropické ovoce, zejména pak mango a papája, by naopak mělo dostat definitivní košem. Totéž lze říct o pomerančích, ačkoliv zrovna ty často patří mezi oblíbené ovoce.

Jenže kvůli pomerančům musí bohužel sliznice žaludku čelit podráždění a vstřebávání minerálu do organismu je díky nim narušené. Avšak ne všechny druhy tropického ovoce musí pryč z jídelníčku. Některé by tam naopak rozhodně měly zůstat. Mluvím třeba o citrónech, které tělu pomáhají zbavit se hlenu. Další látkou, která narušuje trávení je lektin, který se ukrývá v banánech. Proto je vhodnější banány vyměnit za meruňky a fíky. Uvedené ovoce navíc poskytne organismu draslík.

Nápoje

V dnešní době je všude plno přeslazených nápojů. Ty ovšem nejsou příliš zdravé. Naprosto ideální jsou přírodní nápoje. O příznivých účincích citrónu už tady byla řeč. Prospěšná je i šťáva, kterou z citrónu vymačkáte. I ona si dovede poradit s nahromaděným hlenem v těle. Jak je řadě z vás jistě známo, že červené víno působí příznivě na srdce. Lidem s krevní skupinou A červené víno prospívá, právě díky této schopnosti. Možná vás překvapí, že dalším nápojem, který si tito lidé mohou bez obav dát a který jim dělá dobře je káva. Díky kávě vzroste množství žaludečních kyselin. K tomu aby lidé s krevní skupinou A dosáhli nejlepší rovnováhy stačí, aby střídali kávu se zeleným čajem.


ČERVENÉ VÍNO

Výběr červených vín na VINOGALERIE.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *