Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Víno a krevní skupina B a její strava

Jedním z druhů pokrmů, které si mohou lidé krevní skupiny B, na rozdíl od ostatních krevních skupin, bez obav dopřát, jsou mléčné produkty. V souvislosti s mléčnými výrobky snad každého nejdřív napadnou sýry. Chcete-li najít vhodný nápoj k sýrům, pak jste u vína na správné adrese.

Skutečnost, že víno a sýr jsou skvělí přátelé, byla známá již našim předkům. Není tedy divu, že v blízkosti vinic byly v minulosti zakládány sýrárny. Snad největší slávu si získaly sýry a vína ze sladké Francie. Známá jsou rovněž vína italská. Vynikající víno vyrábějí také Španělé, Řekové a uznání v tomto oboru si zaslouží i naší slovenští sousedé. Ale pouze správný výběr způsobí, že harmonie sýru a vína bude ideální a chuť obou pochoutek dokonalá. V tomto případě je opravdu namístě i vhodná kombinatorika zmíněných složek. Jenže to není vždycky tak snadné, jak se na první pohled zdá.

Nejdřív tedy pár obecných pravidel, kterými se můžeme při výběru vín a sýrů řídit. Má-li sýr výraznou chuť, i chuť vína by měla být výrazná. Další pravidlo zní: kvalita ke kvalitě. Když se budete této rady držet, nehrozí vám, že zkazíte kvalitní sýr nekvalitním vínem nebo obráceně. Rovněž není od věci zdokonalit chuť sýru a vína ovocem, ovšem ne ledajakým.

Ke zmíněné potravině a nápoji se hodí melouny, jahody, samozřejmě olivy, dále mango, papája, hroznové víno, fíky a ořechová jádra. Červené víno, které budete k sýrům pít, by nemělo obsahovat příliš taninů. Víno a sýr jsou jako stvořeny pro sebe. To je pravda, kterou nelze popřít. Přesto existují sýry, kterým to společně s vínem vůbec neklape. V případě takových sýrů je lepší dát přednost tekutému chlebíčku, tedy pivu, před vínem. Jedná se o sýry, které zrají pod bodem mrazu, konkrétně o oblíbené tvarůžky, romadúr, či o pivní sýry.

Například kozí sýr, který je mimochodem pro krevní skupinu B velmi vhodný, se báječně snoubí s nejrůznějšími druhy vín. Vybírat si můžete mezi ovocnými bílými a růžovými víny, které pocházejí právě z Francie. Budete-li chtít zůstat vlastenci a vybírat raději z vín českých a moravských, rovněž budete mít k dispozici mnoho výtečných vín, třeba vlašský Ryzlink z Moravy, Veltlínské zelené, či Zweigeltrebe.

K polotvrdým a polotuhým sýrům se hodí suchá a středně těžká bílá vína nebo středně plná červená vína. Mezi polotvrdé a polotuhé sýry patří gouda, madeland, jadel, mozzarella. Mozzarella krevní skupině B velmi svědčí. Zapijte ji Ruladnským bílým, Chardonnay, Sauvignonem, Veltinským zeleným nebo Ryzlinkem rýnským.

Všechna tato vína způsobí, že chuť vynikajícího sýru bude ještě skvělejší. Dáváte-li přednost vínům červeným, pak mohu doporučit Modrý Portugal, Rulandské modré, či Svatovavřinecké. Je snad libo víno růžové? V tom případě zvolte Provence nebo Loire. Uzený, tučný sýr spláchněte některým z plných červených vín.

Ovocné víno, jako třeba již zmíněný Modrý Portugal, si bude rozumět s parmezánem. Ale ani Veltlínské zelené, které je jedním ze svěžích, bílých vín, uvedená sýrová delikatesa neodmítne. Sýry, které zdobí bílá plíseň, dávají přednost vínům lehčím a ne příliš sladkým. Není pro ně lepších vín, než bílá a suchá. Co takhle Rulandské šedé?

Oproti tomu sýry, jejíchž plíseň je černá, uvítají červené víno s vyzrálou chutí. Nejsympatičtější jsou jim výběry z bobulí. Nízkotučným sýrům to ladí s lehkými červenými víny. Ten, kdo se domnívá, že k tavenému sýru se nehodí vůbec žádné víno, je na velkém omylu. Vín, se kterými zmíněný sýr tvoří skvělou kombinaci, není zrovna málo. Do skupiny takových vín řadíme veškerá lehká suchá vína. Takže je opravdu z čeho vybírat. Třeba takový Ryzlink, to nezní špatně, co říkáte?

Když už mluvíme o sýrech, nesmíme zapomenout také na sýry ovčí. Všichni přece víme, jakou pochoutkou je balkánský sýr nebo brynza. A věřte tomu, že ve spojení se Sylvánským zeleným, vám budou tyto dobroty chutnat ještě víc. Dostanete-li chuť zapít vínem sýr mascarpone nebo oblíbené žervé, zvolte Muškát.

Dobrou chuť a na zdraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *