Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Vinařství Štěpán Maňák

Toto rodinné vinařství vzniklo v roce 1992. Jeho sídlo se nachází v Žádovicích u Kyjova. Díky pohoří Chřiby je oblast chráněna před severními větry. Největší plocha vinic, přibližně 6 hektarů, se nachází na trati Stará hora v obci Kostelec. Ostatní vinice pak nejsou nikde jinde než v Žádovicích na trati Fěruňk. Vinice, které toto vinařství vlastní jsou hlinitopísčité. Rozloha, na které se rozkládají je větší než 10 hektarů. Poloha je velice vhodná.

Není divu, že již léta se na uvedených vinicích rodí kvalitní přívlastková vína bílá i červená. Nechybí ale ani vína slámová, ledová, či ovocná. Firma nabízí i specialitu, kterou je 100% višňové víno.

Druhy vín

Chardonay, Muller Thurgau, Muškát Moravský, Rulandské bílé, všechna tato vína dozrávají na trati Stará hora u Kostelce. Na trati Fěruňk se zase daří vínům Cabernet Moravia, Svatovavřinecké, Merlot, Sauvignon, Rulandské šedé a modré, Ryzlink Rýnský, Sylvánské zelené, Tramín červený.

Vybavení

Při péči o vinice se používá systém integrované produkce. Vinařství má k dispozici nejmodernější technologie, jaké jsou vůbec dostupné. Kromě toho je toto vinařství majitelem moderního sklepení, ve kterém stojí 40 dřevěných sudů. Navíc vlastní více než 60 barikových sudů. Každoročně dochází k obnově 1/3 z nich. Zmíněné sudy jsou místem, kde zrají jak bílá, tak červená vína. I vína slámová by se tam našla.

Zaměstnanci a rodina

Počet zaměstnanců vinařství je v současné době sedm lidí. Manželka majitele, Helena, přikládá ruku k dílu nejen na vinicích, ale i v administrativě. Práce se účastní také syn majitele, Štěpán Maňák ml., který vystudoval Střední vinařskou školu ve Valticích.

Ocenění

Z tuzemských výstav si majitel vinařství přivezl nejedno prestižní ocenění. Takovými výstavami byly například Valtické vinné trhy, Top 77, či Juvenále. Víno se účastní i zahraničních soutěží, například soutěže Muvina v Prešově nebo výstav v Slovinsku, Rakousku, Izraeli, San Franciscu, Kanadě i Paříži. K těm nejvýznamnějším oceněním bezesporu patří úspěchy, kterých slámová vína dosáhla v roce 2009. Tehdy Vinařství Maňák zvítězilo v izraelské soutěži O.I.V. Sauvignon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *