Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Svatomartinské víno

Svatomartinské víno (mladé víno), vychází z dávného zvyku vinařů připíjet si 11.11. od 11.hodin na svátek svatého Martina poprvé novým, mladým a jiskrným vínem. Toto bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu, dostávala mzdu a hledala si nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu se stávajícím. Také majitel vinice – šlechtic či zeman na Sv. Martina zasedl se svými vinaři, aby poprvé ochutnali mladé víno a společně zhodnotili uplynulou sezonu. Do té doby bylo i pod hrozbou propadnutí hrdlem prodej a popíjení mladého vína zapovězeno.

Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic. První mladá vína z Moravy a Čech jsou uváděna na trh v jednotný termín 11. listopadu pod značkou SVATOMARTINSKÉ®. Nyní i my v našem regionu díky obchodům „VINOGALERIE“ máme možnost v tento den odkrýt tajemství nového ročníku a ochutnat mladá moravská a česká vína.

Držitelem ochranné známky Svatomartinské je Vinařský fond ČR. Známka je využitelná všemi registrovanými vinaři v České republice, samozřejmě za splnění podmínek daných Vinařským fondem. Před uvedením na trh je každé víno posouzeno nezávislou komisí, která zhodnotí, zda senzorické parametry odpovídají požadované charakteristice. Pokud ano, může vinař užívat u vína známku Svatomartinské, která musí být ve své grafické podobě uvedena na etiketě a na společných záklopkách, které musí být na všech láhvích prodávaných pod touto známkou.

Letošní vína mohou překonat i legendární ročník ’97. -“ Žádné naříkání, jen samá chvála. A předpoklad mimořádného úspěchu.“ Tak hodnotí letošní ročník vinaři na jižní Moravě. Tvrdí, že je nadprůměrný nejen v kvalitě, ale i v kvantitě. Oproti minulým rokům totiž sklidili o polovinu více hroznů. Navíc jsou přesvědčeni, že letošní víno má šanci stát se nejlepším moravským ročníkem počátku tisíciletí. První ochutnávka jejich sklizně se pomalu blíží. Na svatomartinské víno a slavnosti už se chystají téměř všechna města na Moravě. Přidejme se tedy také k tradičním oslavám společně s odborníky ve „VINOGALERII“.

Na zdraví všem milovníkům dobrého vína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *