Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Svařák

Nápoj, který vyvolává řadu vášnivých debat. Jedni ho zatracují a druzí velebí. Jistě, každá mince má dvě strany. Problém však je, že většina těchto diskuzí se točí kolem „svařáku“, který je vyroben z podřadného vína a jak známo ze špatného dobré neuděláš!
Také se nedá posuzovat svařené víno jako víno takové, ale jako horký nápoj. Netvrdím, že k výrobě budeme potřebovat špičkové víno, avšak určitou kvalitu mít musí. Už v době dávno minulé používali vinaři různá koření k zamaskování pachutí vína. Dnes jsou dostupná i levnější a přesto kvalitní. K přípravě svařáku doporučuji právě tato. Zvolíte-li bílé, či červené (někdy dokonce růžové) záleží jen na vaší chuti.

A teď jak na to

Do hrnce nalijeme asi 1cm studené vody. Přidáme hřebíček, celou skořici, badyán a přivedeme k varu. Délka varu nám určí intenzitu chutě koření. Čím delší je, tím výraznější bude výsledek. Přidáme kolečka chemicky neošetřeného citrónu a dolijeme studeným vínem. Koření můžeme před dolitím vína odstranit, není to však nutné. Víno prohřejeme na teplotu 78 °C. Nemáme-li teploměr tak zhruba do zpěnění, nesmí se začít vařit. Dosladíme cukrem, nebo medem a můžeme podávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *