Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Soutěže a hodnocení vína

Vinařství se můžou zúčastnit prakticky všech soutěží, splňují-li podmínky dané organizátorem (živnostenské oprávnění, vinařskou oblast pro ktrerou je soutěž určena atd.). Někdy jsou také podporovány státními vinařskými fondy. Soutěže mají místní, oblastní, ba dokonce světový charakter. První mezinárodní vinařskou soutěž zorganizoval francouzský král už v roce 1224. Dnešní prestižní soutěže mají přesně stanovená kritéria. Účastní se nejlepší degustátoři z dané oblasti i celého světa a oni mají významný vliv na prestiž soutěže.

Ani samotná hodnotící komise to nemá nikterak jednoduché. Dokonce soutěže používají metodu, kdy se některé vzorky vín opakují a sleduje se rozptyl v bodovém hodnocení degustátora. Pro příklad vzorek s číslem sedm je shodný s vzorkem číslo deset, o čem hodnotící komisař samozřejmě neví a organizátor potom porovnává shodnost v bodování, kdy degustátoři s největšími rozdíly v hodnocení do celkového výsledku soutěže nezasahují. Všechny hodnocené vína jsou anonymní a není předem známo, který vinař víno vyrobil.

Úspěšná vína by měla být zárukou kvality pro nás spotřebitele. Garantem je prestiž dané soutěže. Existují i vinařství, která se žádných výstav neúčastní. Důvody jsou různé. Nedůvěra, možnost korupce a výroba takzvaných „závodních vín“, kdy víno určené pro danou výstavu, není shodné s pozdějším obsahem v lahvích uvedených na trh. Také proběhly informace, že se někteří výrobci zaměřují na určitou odrůdu (šarži), ale celá produkce již takovou péčí neoplývá. Prestižní soutěže si však své renomé hlídají a medaile i ocenění, které nacházíte na lahvích vína mají velkou váhu a smysl.


Oceněná vína

Na VINOGALERII jsme pro Vás připravili spousty oceněných vín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *