Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Portské víno

Kde to začalo? Nikdo to asi nedokáže přesně říct, ale podle všeho v Anglii! Anglie samotná sice není zemí vínu zaslíbenou (i když se zde samozřejmě víno pěstuje), ale je to země schopných obchodníků, mezi něž patřili a patří i obchodníci s vínem.
No a právě ti, dnes již mrtví muži, jejichž jména dnes nesou některé etikety Portských vín se podle legendy zasloužili o vznik Portského vína. Obchodníci totiž řešili problém, jak to udělat, aby víno „přežilo“ a nezkazilo se při dlouhé plavbě přes moře.

Pomohla tomu paradoxně i válka. V polovině sedmnáctého století, kdy Anglie válčila s Francií, byla na dovoz francouzských vín uvalena obrovská cla. No a činorodí Angličané začali hledat jiné trhy, kde by nakoupili.

A tak se stalo, že se Angličtí obchodníci obrátili, na již tradičního obchodního partnera …Portugalsko. Portugalské víno však v té době nebylo dost kvalitní a při přepravě na lodích se rádo kazilo. Snad náhoda a šťastné okolnosti napomohly tomu, že se Angličtí obchodníci s vínem ocitli v Portugalském městě Lamego u jednoho stolu s místním opatem a ochutnali jeho víno …silné, sladké a velmi dobré. Opat prozradil své malé tajemství, své víno si totiž vylepšoval vínovicí!

Angličané okamžitě skoupili veškeré jeho zásoby. Posléze sice ještě došlo k úpravě při přidávání alkoholu do vína, nepřiléval se až po kvašení vína, ale během tohoto procesu aby líh obsažený v alkoholu zničil kvasinky, než přemění všechen cukr na alkohol a proto má Portské svou sladkou chuť a sílu.

Portské víno se sklízí ručně a tradičně se také lisuje, totiž nohama. I když dnes už toto není pravidlem, používají se i mechanické lisy. Po dvou dnech se do rozkvašeného vína přilije destilát. Po zimě, kterou víno přečká v sklepě vinaře (údolí řeky Douro) se posílá do města Vila Nova de Gaia, kde dozrává.

Portské se vyrábí v několika druzích: Bílé portské, Sytě rubínové, Zlatohnědé portské(tawny), Ročníkové portské tawny, Late bottled vintage a Ročníkové portské. Blíže si o druzích Portského vína povíme v některém z dalších článků.

I na našem e-shopu samozřejmě najdete Portské víno, které můžete ochutnat a připomenout si jeho cestu na váš stůl.


Portská vína

Portské víno na VINOGALERIE.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *