Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Pěstování vína

Víno jako takové se u nás a zemích s podobným klimatem dá pěstovat prakticky kdekoli. Ovšem, abychom dosáhli kvality potřebné pro výrobu dobrého vína je jen pár oblastí zejména na jižní Moravě, v okolí Prahy a Mělnicka, kde se vínu daří. Pro studenější oblasti již byly vyšlechtěny rezistenty odolné proti nepříznivým vlivům vnějšího prostředí, ale důležitost klimatu a složení půdy se nedá žádným způsobem nahradit. Nemoci vína byly, jsou a budou jeho přirozeným nepřítelem. Vznikají při nedostatečném ošetření vína před lahvováním, špatně voleným obalem na víno nebo nekvalitním uzávěrem. Někdy také špatnou manipulací při distribuci a prodeji. Prudké výkyvy teplot, přímé světlo a hrubé zacházení vínu nesvědčí.

Lahve jsou nejvhodnější z tmavšího skla, aby zamezily přístupu přímého světla. Při nákupu dáváme pozor zejména na barvu a čirost. Vína s jakýmkoli zákalem jsou nepřípustná. V lahvi se však může vyskytnout vinný kámen, který je zdravotně nezávadný a nemá žádný vliv na kvalitu. Kontrolujeme také neporušenost uzávěru. Vypoulený korek svědčí o takzvaném druhotném kvašení, kdy se do vína dostala nečistota v podobě kvasinek a víno znehodnotila.

Po otevření lahve víno často perlí. Také se vyskytují vady korku, proto před podáváním vína přičichneme k uzávěru a ověříme, zda není cítit plísněmi. Naši odborníci všechna námi prodávaná vína osobně znají a jsou schopni nemoc včas odhalit, přesto existuje možnost, že se k takovému vínu zákazník dostane. Zde je potřeba ( i s otevřeným vínem ) v dané prodejně žádat reklamaci.

Tomáš Karpecki


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *