Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Kombinace vína a jídla

Snoubení vína s jídlem je cesta, která vhodnou kombinací přináší neopakovatelný gurmánský zážitek.Už od samotného vzniku víno doprovázelo jídlo, zejména u slavnostních příležitostí a i v dnešní době si oblasti s vinařskou kulturou neumí stolování bez vína představit.

Víno musíme volit tak, aby jídlo doprovázelo. Snoubení vína s jídlem znamená, že víno svou chutí jídlo nepřehlušuje a obráceně. Například jídlo s výraznějším charakterem si žádá výraznější víno. Jemnější pochutiny zase jemnější a celkově lehčí víno. Obecně platí, že k bílým masům bílá vína a k tmavým červená, ale záleží na způsobu ůpravy a druhu (odrůdě ) vína. Lehčí červené se dá použít třeba tam, kde se doporučuje těžší bílé a naopak. Hlavní zásadou tedy je podtrhnout chuť jak vína, tak jídla. V dokonalém výsledku skoro ani nedokážeme určit která z chutí převládá.

Servírovat víno správně je podstatná věc vedoucí k dokonalému zážitku. Zásadní je servírovací teplota (v úvahu je třeba brát, že teplota vína při podávání díky okolní teplotě a teplotě sklenic trochu stoupne) :

Bílé víno (není-li uvedeno jinak), podáváme při teplotě 10 – 12 °C.

Růžové víno (není-li uvedeno jinak), podáváme při teplotě 10 – 12 °C.

Červené víno (není-li uvedeno jinak), podáváme při teplotě 14 -1 6 °C.

Sekty (není-li uvedeno jinak), podáváme při teplotě 8 – 10 °C.

Sklenice musí být vyrobeny z kvalitního čirého skla, aby bylo možno posoudit barvu vína a případné závady.Tvar sklenic je většinou tulipánovitý pro lepší koncentraci vůně v její horní části .Sklenice na sekt jsou podlouhlé a krásně ukazují stoupající bublinky. Objem sklenic se doporučuje u bílých vín cca 300ml a u vín červených 400ml. Některá vína je lepší opatrně přelít do dekantační nádoby (skleněná karafa podobná džbánku), kde se víno okysličí, rozvine se aroma a při opatrném přelití případná usazenina (vinný kámen), zůstane na dně lahve.

Použtí vína do míchaných nápojů někteří ortodoxní vinaři zatracují. Pravdou je, že u kvalitního vína přidáním jiné chutě se potlačí chuť původní, pro kterou je víno nejvíce ceněno. Totéž platí u sektu : přidáme-li obligátní jahodu, je až skoro jedno, jak sekt původně chutnal. Nádherné vlastnosti chlebovinkového pinotu, či banánového chardonnay jsou vytěsněny aromatičtější a chuťově výraznější jahodou. Snad jen vinný střik pro osvěžení, nebo kostka ledu do letního rosé by se daly tolerovat, ale jedná se o občerstvení, nikoli degustaci.

V mnoha kuchyních světa je víno přidáváno také přímo do jídla během vaření. Alkohol se teplem odpaří a zůstane příjemná chuťová a voňavá vložka. V receptech, kde je doporučeno použít víno, vybíráme výhradně kvalitní vína a ta je možno k hotovým pokrmům také podávat – to je skvělé.

Jaký druh vína vybrat je složitější. Není-li v receptu uvedena odrůda, musíme brát v úvahu v první řadě barvu vína ( bílá masa by nám červené víno zabarvilo ) a aroma i chuťovou výraznost v řadě druhé. Kupříkladu jemná kuřecí prsíčka by nám s výraznou chutí muškátových odrůd nekorespondovalo, naopak francouzský „Boeuf bourguignon“ (hovězí na víně), je při použití plného červeného vína opravdová delikatesa!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *