Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

Degustace Cabernetu sauvignon barrique

Minulý víkend jsem prováděl hned dvě degustace. Provádím je více způsoby. Podle požadavků vinařských nadšenců, finančního nastavení možností a tak podobně. Tady se jednalo o přátelské ochutnávky, kdy každý vybere jednu, dvě lahvinky vína, které chce ochutnat, já pak vína seřadím, aby šla po sobě v pořadí, kdy víno předešlé nepřebije chutí ani vůní víno následující a degustace může začít. Každý z hostů tak ochutná všechny vzorky. A já podávám odborný komentář. Tím, že vína vybírá více lidí a ne jen jeden sommelier, je rozmanitost opravdu veliká. Nezřídka se objeví odrůda, kterou nepreferuji, ale překvapí tak, že ji opět zařadím do svého tekutého herbáře chutí. A to se zrovna s nebývalou razancí stalo! Cabernet sauvignon barrique z vinařství Tetur.

Neskutečné víno, které jsem už asi před dveřmi lety pil, ale až teď na konci roku 2013 můžeme jásat!

Krásná temně rudá barva,výrazná vůně se stopou pravé čokolády, přezrálého ovoce a cabernetová chuť s dochutí dlouhou snad na věky, už po prvním polknutí naplní pocitem štěstí snad každého.

Víno pochází z krásné mírně svažité (5%) vinice Dlouhá Hora, jež leží kousek od Velkých Bílovic.

Po sběru a úpravě klasickými postupy se víno ocitlo v nádherné „barikárně“, což je místnost s dřevěnými sudy (barrique), ve které vinařství Tetur udržuje stálou teplotu a vlhkost.

Pro ležení vína místo z nejlepších. Pro zajímavost – největší sudy jsou pojmenovány po rodinných příslušnících vinaře.

Všechny tyto záležitosti, od sběru až na náš stůl, se přičinily o to, že jsem toto víno zařadil do svých TOP TEN 2013 a mám z toho radost!

A co se týče snoubení jídla s vínem, dalo by se dokonce říct, že tady by doplňovalo jídlo víno a ne obráceně, jak bývá zvykem. 🙂

Jídlo by však muselo být na vysoké úrovni, typu hovězí steak z vyzrálého masa, aby vínu prospělo a neuškodilo! Pokud takovou krmi zrovna k dispozici nemáte, pijte ho „single“.

Na zdraví


Cabernet sauvignon

Červené víno s výraznější barvou i chutí. Zázrak ukrytý v lahvi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *