Vinogalerie Blog

Tomáš bloguje

Vinogalerie

BOLOŇSKÁ OMÁČKA základní recept

Boloňská omáčka recept

Omáčku řekněme „ala Bolognese“ dělám vždy v největším hrnci, který najdu. Dá se pak zavařit do sklenic, nebo jednoduše zamrazit. Mám tak v záloze vždy rychlovku pro nečekanou návštěvu, nebo jen tak s rodinou. Věřte, že s tímto základem se vyrovnáte těm nejlepším restauracím.

Nejdůležitější je příprava:

Na kostičky cibule, mrkev, celer (i řapíkatý) kořen petržele a česnek. Nezapomeňte na rajčátka.

Dále namlít hovězí maso. Používám mix odleželého hovězího z místní farmy. Polovina prorostlejšího, polovina libovějšího.

Prosciutto také na kousky. Pokud máte v okolí obchod jako je ten náš v Českém Těšíně, ve kterém se vykoštěná sušená šunka prodává, požádejte prodavače o konec. Stejně se už nedá úhledně nakrájet a bude rád, že se ho s pořádnou slevou zbaví 🙂

A jdeme na to:

Na troše másla a oliváče s čerstvě drceným pepřem osmahneme prosciutto, přidáme cibuli a kořenovou zeleninu, pár kousků nakládaných ančoviček. Čili papričku a trochu třtinového cukru na zkaramelizování. Přeci jen u nás nejsou tak sladká rajčata jako v jižních krajích, tak to trochu přifintíme :-).

Přidáme maso a necháme orestovat. Pokud ho mám hodně, klidně si pomůžu další pánví aby se mi restovalo a nedusilo! Osolíme. Až je všechno v jednom hrnci šup tam silný rajčatový protlak a pořádnou dávku vína. Až se alkohol odpaří přidáme rajčata. Čerstvá loupaná i konzervovaná a rajčatové sugo.

Teď koření. Oregáno, to je hlavní. Bazalku, bobkový list, drcený pepř a lehce dosolit. Pozor! Omáčka by v tomto případě měla být míň slaná, protože se bude pro všechny další recepty dodělávat.

Pokud jste měli posciutto i s kůží, teď je její čas. Dejte jí tam. Pak ji vylovíme, ale nejdříve musí odevzdat všechnu chuť!

A je to. Zbývá jen dloooouho mírně vařit a podlévat vývarem.

Tomáš 🙂


Červené víno

K tomuto pokrmu je nutné popíjet červené víno :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *